Facebook instagram Google+ telegram (پروفیل مهندسی)ویدئوهای آموزشی پروفیل آلومینیومی twitter vymand پروفیل شیاردار

چگونگی ساخت میز سی ان سی با پروفیل آلومینیوم

سازندگان دستگاه های CNC جدا از تمرکزی که روی برنامه نویسی و قطعات دارند ، با مساله انتخاب مناسب فریم و میز نیز روبرو هستند. هر چند طرح های متنوعی برای انواع دستگاه های CNC وجود دارد اما تقریبا همگی دارای یک ساختار می باشند. این ساختارها شامل موارد زیر است:

1- فریم شاسی

2- ستون نگهدارنده ی هدِ عامل (این هد می تواند بسته به نوع عملکرد دستگاه نازل لیزر، مته فرز، مته دریل و سایر موارد از این دست باشد)

3- میزِ قرار گیرنده ی کار

انتخاب دو مورد اول بسته به میزان وزن اعمال شده به دستگاه و سیستم حرکتی آن بوده و لازم است در انتخاب پروفیل مناسب و اتصالات نگهدارنده به اندازه ی کافی دقت گردد. اگر وزن هد و موتورهای محرک بالا می باشد، به واسطه ی تنش های دینامیکی و لرزش های متعدد استفاده از قطعات و اتصالات مناسب توصیه می گردد. بدین منظور می توانید مقاله ی قبلی ما (از اینجا بخوانید) را مطالعه کنید.

در مورد میزِ قرارِ گیرنده ی کار می توان از صفحات مختلفی چون  ورق و قوطی آهنی جوش داده شده، پروفیل آلومینیومی و از این دست استفاده کرد. منظور نظر ما در این مقاله کسانی هستند که قصد ساخت فریم و میز با استفاده از پروفیل آلومینیو مشیاردار صنعتی را دارند دو راه کار عمده پیش روی سازندگان محترم در استفاده از پروفیل شیاردار می باشد.

1- استفاده از پروفیل میز مخصوص CNC مانند شکل های زیر. این میزها در دو مدل 120x15 با شیار 8 و 180x22.5 با شیار 10 در بازار موجود می باشند. برای استفاده از این میزها می بایست آن ها را کنار هم چیده و با استفاده از نبشی به یک فریم شاسی(متشکل از پروفیل شیاردار از جنس همان شیار) با نبشی وصل کنید. این دو مدل پروفیل شیاردار در شکل زیر مشخص می باشد.

شیوه ی اتصال این مدل میز در شکل زیر مشخص است.به علت شیار دار بودن این مدل پروفیل می توان با کمک مهره ی تی شیار 8 یا 10 آن را به هر گونه اتصالی اعم از فریم شاسی و یا بلبرینگ خطی و یا Ball screw متصل کرد. مهره های تی برای این شیارها با M5، M6 و M8 موجود می باشد.

 

2- چیدن پروفیل های شیاردار در کنار یکدیگر به صورت میز. در این حالت می توان پروفیل های آلومینیومی را با شیارهای متنوع و عرض مقطع متفاوت کنار هم چید تا یک صفحه ی صاف ایجاد کند. شیوه ی اتصال این پروفیل ها کنار هم مانند حالت قبل از طریق متصل کردن پروفیل میز از کنار و سر و ته به فریم شاسی با استفاده از نبشی است.یک نمونه از این اتصال در شکل زیر دیده می شود. پروفیل شیاردار میز در کنار هم چیده شده اند و روی یک بلبرینگ خطی با مهره تی مخصول متصل شده اند. یک Ball screw نیز به کمک servo motor این میز را حرکت می دهد.

در شکل زیر عکس ارسالی یکی از مشتریان محترم از شیوه ی کنار هم چیدن این مدل پروفیل شیاردار برای ساخت میز دیده می شود.

در عکس بالا مشتری محترم وایمند میز را با استفاده از پروفیل شیاردار 45 در 90 ساخته است. زیرا استحکام میز برایش خیلی مهم بوده است. حال آن که طول و عرض میز از 1 متر نیز متجاوز نبوده است.پروفیل های میز نیز با استفاده از یک نبشی و پیچ و مهره ی مخصوص به شاسی متصل شده است.

ماهیت دو روش با هم تفاوتی ندارند. زیرا هر دو مدل پروفیل، شیاردار می باشند. اما اگر فاصله ی میان شیارهای میزِ قرار دارای اهمیت باشند و یا وزن قطعه ای که قرار است عملیات روی آن انجام شود متناسب با پروفیل مخصوص میز نباشد، می بایست از پروفیل های سنگین تر استفاده کرد. در مواردی مشتریان ما برای میزهایی که تنها 50 تا 100 سانتی بوده اند پروفیل شیاردار بسیار سنگین مانند 45 در 60 سنگین و یا 45 در 90 استفاده کرده اند. این انتخاب بستگی زیادی به طراحی و قطعه ی مورد نظر کار دارد.

برای کسی اطلاعات بیشتر می توانید به سایت vymand.com مراجعه کنید و یا با شماره ی 66389713-021 تماس بگیرید. کارشناسان ما نیز تا ساعت 12 شب با آی دی تلگرام salevymand@ پاسخگوی شما خواهند بود.

telegram
پشتیبانی تلگرام از8 صبح تا12 شب

Admin:@ Salevymand

telegram

به کانال تلگرام ما بپیوندید

ID:@ vymandshop

پشتیبانی